Adım adım İstanbul – Santa Maria Kilisesi

Bu küçük kilise, St. Antuan kadar gösterişli değil, sessiz ve gizemli geldi bize fakat renk tonlarını ve mimari yapısını çok beğendik.

İstiklâl’deki Santa Maria Draperis Kilisesi’ni herkes bilir. Önünden defalarca geçtik ama hiç uğramadık. Bu sefer bir iş toplantısı yolunda ilerlerken girip gezelim istedik.

Fransiskenlerin 1453’te Sirkeci’de “Santa Maria” adlı bir kiliseleri varmış. Daha sonra Galata’ya taşınmışlar. Kilise 1584 yılındaki Galata’yı kasıp kavuran yangında kül oluverir. Bunun üzerine yine bu tarikata gönül vermiş olan Madam Draperis kilisenin yeniden yapımı için arsa bağışlamış. Yeni kilise arsasını bağışlayan Madam Draperis’in de adının eklemlenmesiyle 1590’lı yıllarda açılmış. Yani kilise artık Santa Maria Draperis kilisesi olmuş.

Santa Maria Draperis Kilisesi’nin Sirkeci’den başlayıp, Galata’ya oradan Beyoğlu’na uzanan bir yolculuk tarihi varmış, Bizce güzel bir hiyaye sahip bir kilise. Gezip görmemiz gereken, metropol hayatından o kadar çok farketmediğimiz güzel mimari yapılara rv sahipliği yapıyor ki İstanbul insanı şaşırtmaya her geçen gün devam ediyor.

Santa Maria Draperis Kilisesi, İstiklal Caddesi üzerinde Galatasaray’dan Tünel’e doğru giderken sol kolda bulunmaktadır.

Fransiskenler yoksulluğu yüceltirlerimiş çünkü gerçek bir Hristiyan, her türlü maddi değerden yoksun olarak yaşamalıymış. Tıpkı İsa gibi. Ve insanlar günahlarından arındırılmaya çağrılmalıymış. Bunun içinde gezginlermiş Fransiskenler ve Sürekli yolculuk yaparlarmış.

Biz bahçesinde çok güzel fotoğraflar çekildik böylece hem tarihini öğrenmiş olduk hemde iş toplantısına giderken araya bir geziyi sığdırıp biraz beyin meditasyonu yapmış olduk.. Gezmeyi, öğrenmeyi, paylaşmayı ve macerayı her zaman her yerde yaşayabilirsiniz yeter ki isteyin. 🙂

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, sevgiyle kalın.

, , , ,
Önceki yazı
Evlilik Yıl dönümü’müzden Galata Kulesi’ne
Sonraki yazı
Galata Kulesi – Milou Ajans’ın Yeni Ofis Ziyareti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Merhaba!

Meltem & Selim | Vanlife

Yoldaki mutluluğumuza ortak olduğunuz için teşekkür ederiz. Bizi Youtube ve Instagram’dan takip etmeyi unutmayın. – Meltem & Selim

Youtube’da Son Videomuz

Karavan malzemeleri
Menü