Karavan Yalıtımı - Yalıtım Malzemeleri

Karavanda Isı ve Ses Yalıtımı – Karavan Yalıtım MalzemeleriKaravan yalıtımında hangi malzemeleri tercih etmeliyiz?

Gelelim karavan yalıtımı konusunda bizim hangi malzemeleri kullandığımıza. Biz 3 katlı bir yalıtım uyguladık. Bizofol – Izobozz Keçe – Bizofol.

Bizofol, katman sayısına göre kendi içerisinde bir kaç çeşitte bulunuyor. Biz sırasıyla Alüminyum-Balon-Balon-Alüminyum katmanlı ABBA‘yı tercih ettik. ABBA, alüminyum folyo arası iki kat balonlu patpattan oluşuyor. Dış tabakası alüminyum olduğu için üzerinde böcek, sinek, haşere barınmıyor ve üremiyor. Dışarıdaki havayı dışarıda, içerideki havayı ise içeride tutarak ısı yalıtımı sağlıyor. Eğer bir şekilde kaçan hava olursa, orta bölümdeki balonlar sayesinde hava arada hapsedilerek absorbe oluyor ve yine ısı yalıtımı sağlanmış oluyor. Biz Bizofol ABBA‘yı şimdiden test etme imkanı bulduk 🙂 Araç içerisinde gece çalışırken, dış / iç sıcaklık farkından dolayı terlemeler oluyordu, Bizofol ABBA uygulaması sonrasındaki geceler böyle bir terleme göremedik ve gerçekten doğru bir karar verdiğimizi gördük.

Izobozz Keçe, en iyi ses ve ısı yalıtımı sağlayan özelliklere sahip. Dokunulabilir, rahatlıkla elle tutulabilir ve sağlığa zararı olmayan, çevreci ve geri dönüştürülebilir bir yalıtım malzemesidir. Polyester elyafın özelliklerini bildiğimiz için şunları da söylemek kesinlikle mümkün… Bünyesinde kesinlikle nem barındırmaz, dolayısı ile kokmaz, çürümez ve mantar yapmaz. Zaten bunlar da bir yalıtım malzemesinde aranan en önemli özellikler arasında değil mi?

Izobozz polyester Elyaf keçeyi ihtiyacınıza göre 3 ayrı kalınlıkta tercih edebilirsiniz. Biz aracımızın özellikle enini daraltmamak adına 10mm tercih ettik ama bazı alanlara iki kat döşediğimiz için 20mm olarak kullandığımız yerler de oldu diyebilirim. Bizce çok iyi bir karavan yalıtım malzemeleri arasında olduğu için 10mm yeterli, ama dediğim gibi kendi tercihinize göre 15mm veya 20mm de tercih edebilirsiniz. Sanırım sona kaldı ama esnekliği ve yoğunluğu düşündüğümüzde bence en büyük artılarından bir tanesi de kolay kesilmesi ve kolay uygulanması.

Karavan yalıtımı için kullanabileceğimiz en sağlıklı, en kaliteli ve en uygun maliyetli malzemeleri tercih ettik, mutluyuz.

Bu arada biz daha araştırma aşamasındayken taş yünü ile karşılaştığımızda bir elleyelim dedik, bakalım kaşıntı yapacak mı diye. Meltem son derece en az 24 saat kaşındı, ben kısa süreli bir kaşıntı yaşamadım diyemem :))

Başta da söylediğim gibi; önce Bizofol ABBA, sonra ihtiyaca göre bir veya iki kat izobozz keçe, son kat olarak tekrar Bizofol ABBA kullandık, şuan yapım aşamasındayız ama kendimizden eminiz ve yalıtımımıza güveniyoruz.

Eğer uygulaması konusunda sormak istediğiniz sorular var bize aşağıdan yazabilirsiniz, ayrıca youtube‘daki karavan yalıtım video‘muzu izleyebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, sevgiyle kalın.

, , , , , , ,
Önceki yazı
Karavanla İlk Kaçamak 🚌 İstanbul’a Yakın Kamp Alanları
Sonraki yazı
Karavan Zemin Kaplama ve Laminant Parke Döşemesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Merhaba!

Meltem & Selim | Vanlife

Yoldaki mutluluğumuza ortak olduğunuz için teşekkür ederiz. Bizi Youtube ve Instagram’dan takip etmeyi unutmayın. – Meltem & Selim

Youtube’da Son Videomuz

Karavan malzemeleri
Menü