Karavanımızın Renk Değişimi, Dış Tasarım ve Boya Süreci

Karavanımızın renk değişimi bölümünden herkese selam 🙂

Aslında karavanımızın son aşamalarından bir tanesi olan dış boya aşamasını, bir arkadaşımızın atölyesinde baştan sona kendimiz tamamlayacaktık. Yani aracı kendi başımıza boyayacaktık 🙂 Bu durumun bizim için bir avantajı da başka aracımız olmadığı için aracı sanayiye bırakmak yerine, aracımızın hep bizimle olmasıydı.

Konuya dönecek olursak nitekim sulu zımparayı tamamlamıştık, sıra macuna gelmişti ki bir gün yine atölyeye giderken çevirmeye denk geldik ve tadilat aşamasında trafiğe çıkmamız gerekçesiyle ceza yedik. Üstüne bir de trafikten men için maksimum 7 günlük ek süre aldık. Eksiklerimizi tamamlayıp karavan ruhsatını 7 gün içerisinde almamız mümkün olmadığı için atölye değişikliği yapmak zorunda kaldık. Hakuna Matata Vanlife dostumuzun da karavanını boyattığı bir diğer arkadaşımız Kardeşler Oto Kaporta’yla anlaştık ve karavanımızı 1 aylığına ustalara emanet ettik, bu sebeple de boya sürecinin devamında olamayacaktık. Üzgündük 🙁

Karavan Dış Boya İçin Malzeme Listesi Seçimi

Karavanımıza, bir katalog renginden ziyade hep özel bir karışım yaparak renk elde etmek istiyorduk ki o renk sadece bizim karavanımızda olsun. Karavanımız için en kaliteli boyayı ararken, yıllardır bildiğimiz ve güvenerek kullandığımız bir marka olan DYO ile karşılaştık ve DYO kartelasına yoğunlaştık. Türkiye’nin en çok tercih edilen DYO bayilerinden olan İlk-El Oto Boya Pazarı’na giderek öncelikle ihtiyacımız olan boya malzemelerinin listesini yaptık. Sonra da detayları konuşup işe koyulduk.

Boya için gerekli malzeme listemizi aşağıda bulabilirsiniz:

 • 4 Kg Boya
 • 2 Kg Akrilik Tiner
 • 2 Galon Selülozik Tiner
 • 15 Adet Maskeleme Bandı
 • Yeteri Kadar Zımpara
 • Sertleştirici
 • 1 Galon Astar
 • 1 Kg Plastik Astar
 • 1 Kg Siyah Boya
 • 4 Adet Pütür
 • 1 Kg Vernik

Karavanın Rengini Nasıl Seçtik?

DYO sponsorluğunda kendi rengimizi oluşturmak için az önce de söylediğim gibi İlk-El Otomotiv’deydik. Önce bi’ katalog renklerini inceledik, sonra aklımızdaki rengi elde etmek için renkleri karıştırmaya başladık. Sonuçta sütlü kahve, bej arası bir renk elde ettik ve aşağıda karton bardakta göreceğiniz rengimize karar verdik 🙂Zımpara, Macun, Kaporta Düzeltme İşlemleri

Her şeye aracı yıkayıp temizlemekle başladık. Sonra aracı ince ince sulu zımparaladık. Sulu zımparaladık derken, bildiğiniz sulu zımpara yaptık. Sonra girintili olan yerlere polyester macun çekerek devam ettik. Biraz kurumaya bıraktık ve birkaç saat sonra aldık elimize zımpara makinesini başladık zımpara yapmaya. Aracın kaportasını düzleyene kadar zımapraya devam ettik. El ile yoklayıp macun isteyen bölgelere tekrar macun çektik, sonra yine zımpara. Bu işlemi 3 4 belki 5 kez tekrarlayarak aracın kaportasını tamamen düzledik.

Ancak macun sonrası bir şey öğrendik ki çok girinti olan yerlerin çekilerek olabildiğince düzlenmesi gerekiyormuş. Doğrudan macun ile doldurulursa ilk fırsatta çatlamalar yaşanarak macun dökülebilirmiş. Biz de bi kaç macun doldurduğumuz yere çektirme işlemi uygulamak için aracı Kardeşler Oto Kaporta’ya Seyfi Usta’ya emanet ettik.

Astar ve Tabi ki Boya 🙂

Aracın macun ve kaporta işlemleri tamamlandıktan sonra sırada sondan bir önceki işlem, yani astar var. Astar asıl rengin ortaya çıkmasını ve boyanın kaportaya sağlıklı tutunmasını sağlıyor.

Astar ve sonrasında boya yapıldığı süreçte biz malesef yoktuk. Çünkü başta da söylediğimiz gibi aracımız trafiğe çıkarsa bağlanacağı yani men edileceği için ve başka da aracımız olmadığı için bu süreçte karavanımızı Kardeşler Oto Kaporta’ya emanet etmiştik.

Sonuç efsane :))

Boya sürecimizin en büyük destekçisi olan DYO‘ya, boya seçimi konusunda yardımları için İlk-El Oto Boya Pazarı’na ve boya işçilikleri için Kardeşler Oto Boya Kaporta’ya teşekkür ediyoruz.

, , , ,
Önceki yazı
Karavanın İç Boyasını Bitirdik, Duvarları ve Tavanı Boyadık
Sonraki yazı
Karavan Yatak Seçimi, Karavana Özel Yatak ve Sebepleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Merhaba!

Meltem & Selim | Vanlife

Yoldaki mutluluğumuza ortak olduğunuz için teşekkür ederiz. Bizi Youtube ve Instagram’dan takip etmeyi unutmayın. – Meltem & Selim

Youtube’da Son Videomuz

Karavan malzemeleri
Menü