karavanda elektrik tesisatı, karavan elektrik malzemeleri

Karavan Elektrik Tesisatı, Elektrik Malzemeleri ve Kablo Döşeme

KARAVAN
3 Yorum

Elektrik kablolarıyla boğuşma döneminden selamlar 🙂

Karavanda elektrik konusu gerçekten tüm aşamalarında başında geliyor. Başında geliyor derken, en önemli konu anlamında tabi ki… Çünkü karavan yapımında yanlış kablo seçimi veya yanlış kablo bağlantısı gibi hatalar geri dönülmez bir yolun başı olabileceği gibi büyük tehlikelerin de habercisi olabilir.

O kadar çok kablonun arasından nasıl çıktık, ne ara çıktık hiç bilmiyorum. Ama araştırarak ve elektrik malzemelerimizi aldığımız arkadaşlara sorarak neyi nasıl yapmamız gerektiğine dikkat ederek başarıya ulaştık.

Kablolarımızı çekerken kanal kullanmadık. Çünkü youtube karavan elektrik kabloları döşeme videomuzda da göreceğiniz gibi bizim aracımızın sac aralarında spiral kanalların geçeceği bir boşluk malesef yok. Dolayısı ile doğrudan cırt kelepçelerle tavana bağlaya bağlaya dağıttık kablolarımızı.

İleride yaşanacak herhangi bir bağlantı kopukluğu vb. sorunlara karşı elektrik kullanacağımız her yere aküden ayrı bir kablo çektik. Bu fazla metrajda kablo kullanmamıza neden oldu, ama bu yöntemin çok sağlıklı olduğunu düşünüyoruz. Böylece herhangi bir kabloda sorun yaşarsak, diğer kablolara dokunmadan sadece sorun yaşadığımız kabloyu değiştirerek soruna çözüm üretebileceğiz.

Bu arada bize bu süreçte özellikle instagram üzerinden en çok sorulan soru şu şekildeydi. Karavan yapımında hangi elektrik kablosunu tercih etmeliyiz? Biz karavanda 12v ve 220v kullanacağız. Dolayısı ile 12v ve 220 için ayrı kablolar ile döşeme yaptık. 12v kullanacağımız yerlere TTR silikon klılıflı 2×1,5 ve 220v kullanacağımız yerlere ise TTR silikon kılıflı 3×2,5 kablolar çekmeyi tercih ettik. Tercih ettiğimiz kablolar TTR silikon kaplamalı olduğu için yangın yürütmez ve alevlendirmez. Dolayısı ile herhangi bir komplike durumla karşı karşıya kaldığımızda bu konuda kafamızın rahat olmasını istedik. Neden marin kablo kullanmadığımıza gelirsek… Tabi ki marin kablolar belki daha sağlıklı ve tehlike arz etmiyor. Ancak fiyatları gerçekten çok yüksek. Dövizin bu denli arttığı ve para birimimizin değer kaybettiği şu günlerde, marin malzemeler cebimizi yakıyor.Karavanımız için tercih ettiğimiz elektrik malzemeleri listesini aşağıda sizlerle paylaşacağım, bu listedeki ürünler için fazlamız veya eksiğimiz varsa lütfen yorum olarak aşağıya belirtin. İzleyici ve okur takipçilerimizin düşünceleri bizi gerçekten çok mutlu eder ve bize eminim yol gösterecektir.

Son olarak biz karavan elektrik malzemelerimizin tamamını, araştırmalarımız sonucu İstanbul Bayrampaşa’da bulunan elektrik malzemeleri toptancısı Omega Elektrik‘ten satın aldık. Hem fiyat konusunda, hem de sorularımıza verdiği yanıtlarla Yücel Bey’e bir kez daha çok teşekkür ederiz. Siz de Karavanınızı yaparken siz de elektrik malzemelerinizin temini için Omega Elektrik’e uğrarsanız, bizim selamlarımızı muhakkak iletin 🙂

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, sevgiyle kalın.

, , , , , ,
Önceki yazı
Karavan Zemin Kaplama ve Laminant Parke Döşemesi
Sonraki yazı
Karavan Tavan Bagajı İskeleti ve Karavan Teras Yapımı

3 Yorum. Yeni Yorum

 • Alper Ekmekci
  1 Ağustos 2021 16:16

  Merhabalar. Yaptığınız yardım paha biçilemez. Harika bir çalışma yapmışsınız ancak kafama takılan kısım; yukarıdaki malzeme tablosunda adet olarak yazdığınız değerleri kablolar için metre olarak mı düşünmeliyim? Çünkü TTR kablo ve Nyaf kablo için 20 ve 50 gibi değerler var. Biraz uzun metraj gibi geldi, tam emin olmak için sormak istedim.

  Cevapla
  • R. Selim Siliğ
   5 Ağustos 2021 12:24

   Merhabalar, biz kablo kullanacağımız her alana merkezden direkt kablo çekmiştik. Dolayısı ile biraz fazla kablo harcamış olabiliriz.

   Cevapla
 • Hasan Deha Hakgüden
  27 Nisan 2022 15:48

  Ben sizi takip ediyorum. Ancak web sayfanizı bugün gördüm . Tum vrrdiginiz bilgiler için çok teşekkür ederim. Sağlıklı mutlu bol bol geziler diliyorum size

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Merhaba!

Meltem & Selim | Vanlife

Yoldaki mutluluğumuza ortak olduğunuz için teşekkür ederiz. Bizi Youtube ve Instagram’dan takip etmeyi unutmayın. – Meltem & Selim

Youtube’da Son Videomuz

Karavan malzemeleri
Menü