solar-gunes-paneli-montaj-min

Karavan Solar Panel Seçimi ve Güneş Paneli Montajı

KARAVAN
3 Yorum

Karavan’da solar panel, diğer bir deyişle karavan güneş paneli seçiminde biraz kararsızdık. Neden mi? Çünkü bilgimizin olmadığı bir konuyla karşı karşıyayız ve karavanlarda genelde 190 watt güneş paneli kullanılırken, biz tavanımız çok geniş olmadığı için daha yüksek güçte paneller almak istedik. Böylece belki de 4 güneş panelinin topladığı enerjiyi 2 güneş paneli ile toplayabilirdik. Ki öyle de oldu 🙂

Gelelim karavan güneş paneli montajına…

Başlarda 190 watt’lık 2 adet güneş paneli düşünüyorduk, araştırmalarımız ve Electro Zirve Enerji’nin yönlendirmesiyle tavanı ölçtük biçtik derken terasımızla beraber tam sığan ölçülerde yerli üretim – Apex marka 2 adet 320 watt’lık monokristal güneş paneli tercih ettik.

320 watt’lık iki panelimiz sayesinde toplamda 30-35Ah akımı sağlıklı ve kontrollü bir şekilde akülerimize depolayabileceğiz.

Güneş paneli kabloların daha öncelerden, daha evel de bahsettiğim gibi Bayrampaşa’daki toptancı olan Omega Elektrik’ten 10mm olarak almıştık. Bu kabloların ucuna MC4 konnektör bağlayarak güneş panellerimizden gelen enerjiyi yaşam alanımızdaki jel akülerimize indirdik. Kabloları da içeri su geçirmeyen karavan tavan buatı ile aldık. Tavan buatını tavana açtığımız deliğin üzerine yapıştırdık ve etrafını iyice dayson extra ile doldurduk.Tekrar anmak gerekirse, bilgilendirme, yönlendirme ve montaj konusunda Electro Zirve Enerji’ye, Furkan Bey’e ve ekibine çok teşekkür ediyoruz. Kendi karavanını yapan takipçilerimize her zaman %10’luk bir indirim söz konusu. İndirim için bizden çokça selam söyleyin yeterli.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, sevgiyle kalın.

, , , , ,
Önceki yazı
Karavan Tavan Bagajı İskeleti ve Karavan Teras Yapımı
Sonraki yazı
Karavan Tavan ve Duvar Kaplama – Lambiri Yapımı

3 Yorum. Yeni Yorum

 • Turgut CANİK
  24 Kasım 2020 01:30

  Terasınız harika olmuş çok begendim elinize fikrinize sağlık karavanda enerji için videonuzu detaylı şekilde anlatın bekliyor olacagım :))

  Cevapla
 • vahit guleç
  24 Kasım 2020 01:41

  Tavanınız harika! Çok güzel olmuş.

  Cevapla
 • Karavanınız çok güzel oldu, güle güle kullanın. Peki Fotovoltaik sigorta kullandınız mı ? mc4 konnektörlü bir sigorta takmanızda faydalı olabilir.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Merhaba!

Meltem & Selim | Vanlife

Yoldaki mutluluğumuza ortak olduğunuz için teşekkür ederiz. Bizi Youtube ve Instagram’dan takip etmeyi unutmayın. – Meltem & Selim

Youtube’da Son Videomuz

Karavan malzemeleri
Menü